روش صحیح تغذیه در ماه مبارک رمضان از سوی فرهنگسرای علوم اعلام شد.
هر ساله پس از ماه مبارک رمضان افراد افزایش وزن پیدا می کنند و یا ضعیف می شوند و یا دچار بیماری های گوارشی می شوند که پرخوری و بدخوری دلیل عمده این عوارض است. بر پایه این گزارش فرهنگسرای علوم ، تغذیه صحیح در ماه رمضان بسیار پراهمیت است و مواد غذایی چون گوشت ، مرغ ، ماهی ، لبنیات و سبزی ها باید قسمت اعظم رژیم غذایی شخص را بربگیرد. مصرف تمام مواد غذایی باید روی اصول و برنامه باشد. مثلا مصرف بالای لبنیات بدون مصرف آب به میزان کافی ، احتمال ایجاد سنگهای مجاری ادراری را بسیار افزایش می دهد. همچنین مصرف مواد پروتئینی (گوشت ، مرغ ، ماهی) به تنهایی کافی نیست ، بلکه در کنار آنها باید از سبزیجات ، سالاد ، آب و حبوبات استفاده کرد تا از یبوست جلوگیری شود و باید در نظر داشت که مصرف زیاد غذاهای پروتئینی باعث تشنگی می شود. این گزارش حاکی است ، مصرف چای به دلیل خاصیت ادرارآوری و کافئین موجود در آن توصیه نمی شود. در خصوص کودکان و نوجوانانی که برای اولین بار روزه می گیرند باید تمام مواد غذایی در رژیم غذایی آنها گنجانده شود. این نوجوانان باید در وعده سحر به مقدار کافی غذا بخورند و آب میوه هایی مثل آب هویج و آب گوجه فرنگی را بسیار مصرف کنند. طبق نظر محققان ، روزه گرفتن هیچ تاثیری روی بینایی چشم ندارد ولی در هر حال جهت اطمینان از سلامت چشم پیشنهاد می شود مواد غذایی مانند جگر ، زرده تخم مرغ ، سبزی ، هویج و گوجه فرنگی در رژیم غذایی قرار گیرد.
روزه داری، عیوب انکساری چشم را تشدید نمی کند
عضو هیات علمی پانزدهمین کنگره سراسری چشم پزشکی ایران ، در آستانه حلول ماه مبارک رمضان با اعلام این که روزه داری ، عیوب انکساری چشم (نزدیک بینی و دوربینی) را تشدید نمی کند ، گفت : جز در موارد نادری مثل نزدیک بینی شدید با نمره عینک بالاتر از 18 ، در موارد دیگر منعی برای روزه داری وجود ندارد. دکتر علی عبداللهی ، جراح و فوق تخصص شبکیه چشم اظهار کرد: تغذیه عصب بینایی در افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید با نمره عینک بالاتر از 18 ، در اثر روزه داری مختل می شود و به همین دلیل متخصصان چشم به این افراد توصیه می کنند روزه نگیرند. وی بیماران مبتلا به آب سیاه با فشار طبیعی را دسته دیگری از بیماران چشمی دانست که روزه داری برای آنان ممنوع است.
دکتر عبداللهی با بیان این که هنوز آثار سویی ناشی از گرسنگی طولانی مدت و روزه داری بر روی بیماری های دیگر چشمی مثل آب مروارید و پیرچشمی تایید نشده است ، گفت: روزه داری سبب تشدید ضعف بینایی یا به عبارتی افزایش نمره عینک افراد نمی شود. وی درباره علت بروز تاری دید ناشی از گرسنگی گفت : تاری دید در برخی از افراد روزه دار هیچ ارتباطی به عیوب چشم ندارد و عموما به دلیل کم خونی ، کاهش قند خون ، افت فشار خون و یا ناشی از اختلالات خون رسانی به چشم و مغز است.